Kredi Kartına Nasıl Faiz İşler?

Kredi kartına nasıl faiz işler? Faiz işlemesinin önüne nasıl geçebilirim?

 
Bankalar, kredi kartının ekstre borcunun tamamını ödeyen müşteriyi “sevmezler”. Sadece basit bir ödeme aracı olmayan kredi kartının bankalara sağladığı gelirin %70'ini faiz getirisi oluşturmaktadır. Ekstre borcunuzun tamamını zamanında ödediğinizde borcunuza faiz işlemesini durdurmuş olursunuz.

Ekstrenizde belirtilen asgari ödeme tutarını veya daha fazlasını ödediğinizde ise borcunuzu kredilendirmiş olursunuz. Bir sonraki ekstre dönemine kadar borcunuza faiz işleyecektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Eğer o ayki ekstre borcunuzun tamamını ödeyerek kapatmadıysanız, sadece ödemeden sonra geriye kalan tutara faiz işlemez. Toplam borcunuzu kapatmadığınız ödemeyi yaptığınız güne kadar ekstrenizin toplam borcu üzerinden faiz işletilmekte ve bir sonraki ekstrenize yansıtılmaktadır. Bu nedenle eğer ekstrenizin tamamını ödemeyecekseniz, ödemenizi ekstrenizin kesildiği günün hemen ertesinde yapmanız, ekstrenizin en azından toplam borcuna faiz işlemesini durdurmuş olacaktır.

Zorunlu kalmadıkça kredi kartınızdan nakit avans çekmeyin. Çektiğiniz tutara hem günlük olarak faiz işleyecektir hem de nakit avans çekim komisyonu ödemek durumunda kalacaksınız.

Kredi kartınıza yaptığınız ödemelerin, borcunuzu kapatma sırası da önemlidir. Ödeme hiyerarşisi bankadan bankaya değişmektedir. Eğer borcunuzun içinde nakit avans borcu da varsa, bazı durumlarda çektiğiniz nakit avansın faizini durdurmak amacıyla yaptığınız kısmi ödeme belki de nakit avans borcunuza sayılmayacak, önce satış harcamalarınıza sayılacaktır. Böylece çektiğiniz nakit avansa günlük faiz işlemeye devam edecektir.

S.S.S.

Kredi
Kredi Kartı Borcu Ödemesi ve Taksitlendirmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Ad Soyad Telefon